Tento den upozorňuje na důležitost ochrany sluchu a na význam včasné identifikace a kompenzace ztráty sluchu. Jeho hlavním mottem je výzva „Zkontrolujte si svůj sluch."
K poškození sluchu může dojít z více důvodů, například používáním hlasité audiotechniky nebo prací v hlučném prostředí. Důležitou roli hrají také genetické faktory, vrozené vady, onemocnění nebo úraz. Sluch by si měli hlídat také ti, kteří mají věk nad 60 let nebo užívají léky poškozující sluch.
Varovné signály, které upozorňují na možný problém se sluchem, jsou nenápadné. Může jít o zvyšování hlasitosti u rádia či televize nebo pocit, že člověk špatně slyší při hovoru s přáteli, ať už je to naživo či po telefonu. Na místě je v takovém případě konzultace s lékařem a vyšetření tónovou audiometrií.
Poruchy sluchu jsou běžnou součástí života a přichází také s věkem - muži jsou na tom hůře, postupně ztrácejí sluch již od třiceti let věku, ženy až kolem 45. roku. Důležité je, aby se člověk s podezřením na horší sluch nestyděl navštívit lékaře. Brýle jako kompenzační pomůcka jsou pro společnost přirozenější, dokonce je můžeme vnímat jako módní doplněk, sluchadla se ale takové obliby netěší, přitom jejich moderní verze mohou být nejen nenápadné, ale třeba i připomínat šperk.
Pokud Vy nebo někdo z vašich blízkých trpíte poruchou sluchu, Světový den sluchu by mohl pomoci k rozhodnutí objednat se na vyšetření. Pokud potřebujete v této věci podpořit nebo se dozvědět více informací, můžete se obrátit na sociální služby Tichého světa v místě vašeho bydliště. Pobočky Tichého světa najdete v deseti krajích po České republice, konzultantky a konzultanti ale za klienty také dojíždí.